Posty

Wyświetlanie postów z luty, 2019

Makieta Biskupina...

Obraz
Biskupin także on ma swoją makietę. Patrząc na nią widzimy jak wielka to była osada. Składała się z kilkunastu podłużnych domostw, otoczonych grubym palisadowym murem, przez który nie przedarł się żaden obcy. A jednak osadę zniszczyła woda. Makieta pokazuje jak wielkiego osiągnięcia dokonali ci praosadnicy. Przy budowie domostw nie użyto ani jednego gwoździa. Między domostwami były długie wąskie alejki. Przed jedną z nich był utworzony niewielki placyk, na którym gromadzili się domownicy. Historia osadnictwa jest bardzo ciekawa. To właśnie w Biskupinie możemy zobaczyć jak mieszkali pierwsi osadnicy na tych ziemiach. 

Krzyżtopór - wielka magnacka rezydencja...

Obraz
Krzyżtopór jest ogromną budowlą, bardzo monumentalnym pałacem. Choć wygląda jak zamek w rzeczywistości to wielki pałac. Miał być rodową siedzibą rodu Ossolińskich. Nie na cieszyli się zbyt długo  mieszkaniem tutaj. Zaczął budowę tego ogromnego gmaszyska Krzysztof Ossoliński, a zakończył Jerzy Ossoliński. Krzyżtopór posiadał tyle wież  ile było kwartałów w roku, a komnat ile było dni w roku. Możemy tylko sobie wyobrazić z jakim przepychem  owe komnaty były urządzone. Architektem całego przedsięwzięcia był Wawrzyniec  Senes. Jak na owe czasy budowę tego zamku ukończono w rekordowym czasie ( 13 lat ). W zamkowych korytarzach były pozawieszane portrety rodu Ossolińskich, a także ich przyjaciół.  Skąd wzięła się nazwa Ujazd, ano stąd, że gdy usłyszano o Szwedach, postanowiono czym prędzej zamek poddać a samemu uciec, stąd nazwa Ujazd, bo właściciele ujechali czyli uciekli z zamku. Jednym słowem zachowali się jak tchórze.  Malownicz

Pomnik Aleksandra Fredry na wrocławskim rynku.

Obraz
Niedaleko makiety wrocławskiego ratusza. Usadowił się na swoim cokole Aleksander Fredro. Jego pomnik stoi w miejscu pomnika króla Prus Fryderyka Wilhelma III . Pomnik ten wcześniej stał w warszawskim Wilanowie. W 1956 roku postanowiono go postawić we Wrocławiu. tłumaczono się tym, że to tutaj najczęściej osiedlali się repatrianci ze Lwowa. A z drugiej strony Fredro pod Wrocławiem chciał kupić jakąś posiadłość, bo bardzo mu się spodobały te ziemie. Być może również wcześniej zawitał do Wrocławia, gdy walczył w armii napoleońskiej. Aleksander Fredro siedzi na krześle lub fotelu trzymając w rękach rulon papieru oraz gęsie pióro. Ten monumentalny posąg został umieszczony na wykutym z piaskowca cokole. Piaskowcowy cokół został pokryty inskrypcjami. Fundatorem tego monumentalnego pomnika było lwowskie koło literacko - artystyczne. Odsłonięto go we Lwowie w 1897 roku, a we Wrocławiu w 1956 roku.

Makieta wrocławskiego ratusza...

Obraz
Każde duże miasto ma makietę swojego  ratusza, ma ją również Wrocław. Stoi sobie dumnie przed oryginałem.  Ta unikatowa makieta jest odlana z brązu. Wiernie odzwierciedla oryginał. Jej detale do złudzenia przypominają te oryginalne.  Wraz z makietą odsłonięto również figurki krasnali. Jeden przedstawiał niewidomego,a drugi głuchego.  Byliśmy zachwyceni tą makietą. Została odsłonięta w 2008 roku.

Most Tumski...

Obraz
Ostrów Tumski od Wyspy Piasek oddziela Most zwany Tumskim, most ten upodobali sobie również zakochani. Na jego przęsłach zapinają kłódki ze swoimi imionami. Już raz tak było, że z powodu nadmiaru kłódek te małe przęsełka zaczęły pękać. Podjęto wtedy decyzję o usunięciu części kłódek. Tych kłódek było tak dużo, że bano się o żelazne filary mostu. Most ten łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek. Tym razem postanowiono, że po remoncie tego małego mostu, będzie zakaz wieszania kłódek. Zastanawiam czy taki zakaz coś da, no chyba , że każdą zawieszoną kłódkę będą usuwać. Przyglądając się kłódkom przeróżne inicjały. Czy takie zawieszenie kłódki coś da by miłość przetrwała? Tego nie wiem. W Grudziądzu też widziałam tak zawieszone kłódki, tylko na mniejszą skalę.