Kolegiata w Opatowie.
Tak naprawdę nie wiadomo, kto był jej fundatorem. Pierwsze wzmianki wskazują na to, że był to Henryk Sandomierski, był on krzyżowcem, najprawdopodobniej to on sprowadził na te ziemie Templariuszy. Czy to oni byli budowniczymi kolegiaty, tego nie wiadomo.
( internet )
( internet )
Taki kościół bardziej pasuje do Cystersów czy Benedyktynów niż do Templariuszy. W tym czasie w ówczesnej Polsce działały te dwa zakony. W tej pięknej romańskiej świątyni, zauważymy bardzo dużo elementów gotyckich czy renesansowych.
To świątynia zbudowana z miejscowego kamienia. Jest kościołem trójnawowym o sklepieniu kolebkowym. Kilkakrotnie przebudowywana.
( internet )
( internet )
Kolegiata opatowska jest jednym z najpiękniejszych zabytków romańskich w Polsce. Jest też jedną z niewielu zachowanych budowli romańskich. Do dziś nie wiadomo kto był jej fundatorem i jakie tak naprawdę było jej przeznaczenie. A to służy różnym domysłom. Czy zawsze trafnym?. Średniowieczna historia tej unikatowej świątyni również jest bardzo zagadkowa. Żadne z zachowanych dokumentów nie mówi nic o początkach jej istnienie, mówią tylko , że jest.
( internet )
Jednak gdy wejdziemy do środka, próżno tam znaleźć choćby najmniejszy ślad po stylu romańskim, panuje tu styl barokowy. O tym, że kiedyś była to świątynia romańska świadczy tylko fasada.
Witam.
OdpowiedzUsuńFajne zdjęcia. Nie byłem w Opatowie, ale znam go jedynie z Ojca Mateusza.
Nie mam szans, aby, tam kiedyś pojechała, bo lat mi nie starczy, a w jesieni życia niewiele już można zrobić.
Pozdrawiam serdecznie.
Michał