Militaria na malborskim zamku.

W malborskim zamku możemy zobaczyć przeróżne wystawy. Od wystawy przedstawiającej wyroby z bursztynu, aż po wystawę gromadzącą liczne rodzaje monet czy skarbonek. Nas jednak zaciekawiła wystawa przedstawiająca różne rodzaje broni. 





Od tej zwanej palną ( np. muszkiety czy pistolety). W jednej z gablot wystawione były wszelkiego rodzaju kusze, ale nie tylko one przyciągały wzrok.







Przedstawiono tutaj nie tylko miecze, ale również armaty czy końskie ostrogi. najwięcej jednak było rycerskich zbroi.






Przy jednej z gablot zatrzymaliśmy się na dłużej, wystawiono w niej proporce oraz chorągwie, które brały udział w oblężeniu malborskiego zamku. W gablocie obok wystawiono piki oraz dzidy, a także halabardy. To była najgroźniejsza wówczas broń, nie licząc oczywiście miecza oraz kuszy.



Również konie miały coś w rodzaju zbroi. Były to cenne nabytki i tylko kogoś bardzo bogatego było stać na posiadanie konia. Z dużą ciekawością oglądaliśmy te militaria. Ciekawość wzbudzały także armaty.



Przechodząc przez kilka bram. Przypomniała mi się książka " Krzyżacy ".

"...Szum i wrzawa wielka panowały w ciasnej bramie pełnej wszelakich postaci. Między którymi i najświętsze rycerze i najuboższe żebracze o siebie się ocierały. Słychać było wrzask knechtów, torujących rycerzom drogę, parskanie koni i wart wołanie i piskliwe głosy żebrzących przy drodze..."





Zgromadzono tutaj także wszelkiego rodzaju zbroję pochodzącą np. z Persji, ale o niej będzie osobny post. 

Komentarze

  1. Mam nadzieję, że w końcu poznam to miejsce, ponieważ to lubię.
    Zbroja z Persji? Już czekam na ten post.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj.
    Byłem zwiedzałem i podziwiałem.
    Teraz po raz drugi.
    Pozdrawiam i do siebie zapraszam.
    Michał

    OdpowiedzUsuń
  3. Śweitenie, że w naszym kraju organizowane są takie wydarzenia. Osób zainteresowanych tematyką przybywa i zauważyłem też wzrost inicjatyw - to bardzo dobra kolej rzeczy. Pozdrowienia i dzięi za wpis.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Popularne posty z tego bloga

Kościół p.w. W. N. M.P w Bielawie.

Zamek w Janowcu.

Życzenia Noworoczne.