Szopki Krakowskie wystawa w Celestacie.

Będąc w Krakowie postanowiliśmy odwiedzić Celestat, to tutaj w tym roku mieści się pokonkursowa wystawa Szopek Krakowskich. Celestat jest siedzibą Bractwa Kurkowego. Przestępujemy progi Celestatu, naszym oczom ukazują się przepiękne Szopki. Już w holu wita jedna z szopek zapraszając na wystawę. Ta szopka była pokaźnych rozmiarów. 








Szopka Krakowska jest fenomenem, nie występującym nigdzie indziej na świecie. Tylko w Krakowie możemy spotkać takie kunsztownie wykonane cudeńka. Ta forma szopki powstała w XIX wieku z małymi modyfikacjami przetrwała, aż po dzień dzisiejszy. Te szopki wykonywane są specjalnie na Konkurs Szopek Krakowskich organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ich autorami są amatorzy ( dorośli oraz dzieci ).






Szopki zwane betlejemkami były znane w Polsce już XVIII wieku. Jednak miały bardzo prostą formę. Z biegiem lat przybierały różne rozmiary, dokładano dekoracji oraz więcej figurek. Ewoluowały do dzisiejszej Szopki Krakowskiej.






Wystawa, którą mogliśmy oglądać przedstawia współczesne Szopki Krakowskie. Wśród nich są te całkiem maleńkie np. Szopka zrobiona na łyżce.





W czasie II wojny światowej Konkurs nie był organizowany, jednak zaraz po wojnie ponownie zaczęto go organizować. Trwa to po dzień dzisiejszy. Wystawa jest po to by ci, którzy nie mogli zobaczyć Szopek wcześniej, mogli je oglądać. Stwierdziłam, że w Celestacie jest więcej miejsca.







W każdej szopce dopuszczonej do Konkursu muszą być elementy związane z Krakowem np: Wieże Kościoła Mariackiego czy smocza jama. Jedna z tych pięknych Szopek zawierała figurki niedawno zmarłych ludzi związanych z tym pięknym miastem Zbigniewa Wodeckiego oraz Annę Szałapak. Tą ostatnią przedstawiono w postaci Białego Anioła.








W niektórych Szopkach postacie ubrane są w stroje ludowe. Często też umieszczany jest w nich Jan Paweł II.  

Komentarze

  1. Nigdy nie byłam na wystawie szopek, więc z przyjemnością obejrzałam:)
    Może wybiorę się tutaj w któryś dzień. W końcu nie mam bardzo blisko.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście chciałam napisać, że mieszam bardzo blisko:)
      Wszystkiego najlepszego:)

      Usuń
  2. Piękne szopki. W tym roku nie byłam w muzeum.

    W tej radosnej porze… Dużo ciepłych myśli i uśmiechów pełnych szczęścia to moje życzenia dla Ciebie i Twoich bliskich. Niech te Święta powitają Cię dobrymi nowinami i ciepłem.
    Wesołych Świąt.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Łucjo, Wystawa Szopek nie jest w Pałacu Krzysztofory, tylko w Celestacie nie daleko dworca PKP.
      Pozdrawiam:)*

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Popularne posty z tego bloga

Blog

11 Listopada - Święto Narodowe.

Miękinia-koncert akordeonowy.